info@pcpointbilisim.com        90 - 488 - 221 - 0606

Kurumsal Satış

Kurumsal Satışı

Ku

Kurumsal Cihaz Satışı

 • Sunucu Kabini.
 • Server.
 • İşletim Sistemleri.
 • Switch
 • Masaüstü, Dizüstü, AİO PC, İnce İstemci ve İş İstasyonu.
 • Güç Kaynağı.
 • Yazıcı
 • Access Point.
 • Güvenlik Kamerası.
 • Yedekleme Sunucuları.
 • Anti Virüs Yazılımı.
 • Server Yardımcı Programları.
Kurumunuz için gerekli olabilecek daha birçok cihaz satışı ve kurulumu tarafımızca yapılıp hizmetinize hazır hale getirilmekte. Bütün aşamalardan sonra yapmanız gereken Kurumsal çatınız altında görevlendirdiğiniz kişilere yetkilerini verip hizmetinize başlamanız olacaktır.
Precision

Ku

2

Sunucu Nedir ?

Teknik olarak ele alındığında sunucu; verilerin, bilgisayar ağları üzerinden kullanıcıların erişimine açık olarak barındırıldıkları bilgisayar sistemlerine verilen isim. Daha basit bir ifadeyle sunucu, kullanıcının verilere online olarak ulaşabilmesini sağlayan, bu verileri onların kullanımına sunan sistemlerdir.

Sunucu denilince genellikle akla ilk olarak bir donanım bileşeni gelir ama bir sunucu sadece fiziksel bir cihazdan oluşmaz. Bu cihazlar, bir sunucu olarak çalışabilmeleri için özel yazılımlara ihtiyaç duyarlar. Bu yazılımlar da sunucu cihazlarının içerdikleri verileri, kullanım amacına en uygun şekilde sunabilmelerini sağlar. Örneğin bir oyun sunucusu ile bir e-posta sunucusunda bulunan temel yazılımlar benzerlik gösterse de, kullanım amacını doğru şekilde yerine getirmesini sağlayan farklı ve özel yazılımlara sahiptirler ve bu amaca göre optimize edilmişlerdir.

Bir sunucunun en önemli özelliği veri akışını güvenli, kesintisiz ve istikrarlı bir performans ile sağlayabilmesidir. Bu yüzden her sunucu donanımsal olarak gelişmiş özelliklere sahiptir ve çoğu zaman ek donanımlar ile güçlendirilir. Örneğin olası bir enerji sorununa karşı kesintisiz güç kaynağı yapısı, durmadan çalışan makinelerin aşırı ısınmasına karşı özel soğutma yapıları, verilerin yüksek hızda ve hatasız bir şekilde istemcilere aktarılabilmesi veya gerektiğinde yedeklenebilmesi için özel kablolar, büyük sunucu sistemlerinin önemli ek birimleri arasında sayılabilir.

Network / Ağ Kablolarının Teknik Özellikleri Nelerdir ?

Her biri belirli amaçlar için tasarlanmış çeşitli standart ağ /network kablosu türleri mevcuttur.

· Koaksiyel Kablolar

1880’lerde icat edilen koaksiyel kablo en iyi televizyon setlerini ev antenlerine bağlayan kablo türü olarak biliniyordu. Koaksiyel kablo ayrıca 10 Mbps Ethernet kabloları için bir standarttır.

10 Mbps Ethernet en popüler olduğu zaman 1980’ler ve 1990’ların başıydı, o zaman ağlarda genellikle iki tür koaksiyel kablodan biri kullanılırdı: Thinnet (10BASE2 standardı) veya thicknet (10BASE5). Bu kablolar, yalıtım ve başka bir ekranlama ile çevrelenen değişen kalınlıkta bir iç bakır telden oluşur. Sertlikleri, ağ yöneticilerinin thinnet ve thicknet’i kurarken ve korurken güçlük çekmesine neden olurdu.

· Bükümlü Çift Kablolar

Bükülmüş çift, 1990’larda Ethernet için önde gelen kablolama standardı olarak ortaya çıktı, 10 Mbps ile başladı (10BASE-T, Kategori 3 veya Cat3 olarak da bilinir), ardından 100 Mbps (100BASE-TX, Cat5 ve Cat5e) için geliştirilmiş sürümler izledi ve 10 Gbps’ye (10GBASE-T) kadar daha yüksek hızlar sağladı. Ethernet bükümlü çift kablolar, elektromanyetik paraziti en aza indirmek için çiftler halinde sarılmış sekiz taneye kadar kabloyu içerir.

İki ana tip bükümlü çift kablo endüstri standardı tanımlanmıştır: Blendajsız bükümlü çift (UTP) ve blendajlı bükümlü çift (STP). Modern Ethernet kabloları düşük maliyeti nedeniyle UTP kablolarını kullanırken, STP kabloları Fiber Dağıtılmış Veri Arabirimi (FDDI) gibi diğer ağ türlerinde bulunabilir.

· Fiber Optik

Elektrik sinyalleri ileten yalıtımlı metal teller yerine, fiber optik ağ kabloları cam telleri ve ışık atımları kullanır. Bu ağ kabloları camdan yapılmasına rağmen bükülebilir. Özellikle yeraltında uzun mesafe veya dış mekan kablo tesisatlarının gerekli olduğu geniş alan ağ (WAN) kurulumlarında ve ayrıca yüksek hacimli iletişim trafiğinin yaygın olduğu ofis binalarında yararlı olduklarını kanıtlamıştır.

İki temel fiber optik kablo endüstrisi standardı tanımlanmıştır: Tek modlu (100BaseBX standardı) ve çok modlu (100BaseSX standardı). Uzun mesafeli telekomünikasyon ağları, nispeten yüksek bant genişliği kapasitesi için genellikle tekli mod kullanırken, yerel ağlar düşük maliyeti nedeniyle genellikle çok modlu kullanırlar.

PC ve Sunucu Arasındaki Fark Nedir?

Bir PC ile bir sunucunun ilk bakışta çok sayıda benzerliği mevcut. Her ikisi de verileri depolamak, işlemek ve sunmak için hazırlanmış donanım bileşenleri kullanır ve buna uygun yazılımlar çalıştırabilir. Dolayısıyla teorik olarak aynı ailenin iki üyesi gibi görünürler.

Fakat pratikte, iş kullanım amacına geldiğinde durum değişiyor. Personal computer (PC) yani kişisel bilgisayar, tam olarak adı üzerinde kişisel kullanıma uygun olarak tasarlanmış ve üretilmiş bir cihaz. Server yani sunucu ise aynı şekilde adı üzerinde verilerin sunulması amacıyla geliştirmiş bir sistem. Bu anlamda kullanım amaçları, bu benzer gibi görünen cihazların arasındaki önemli farkları da ortaya koyuyor.

Bir kullanıcının gündelik işlemleri için kullandığı kişisel bilgisayarlar, maliyetleri kabul edilebilir seviyede tutabilmek için çoğunlukla çok gelişmiş donanım bileşenlerini içermiyor. PC’ler için tercih edilen yazılımlar da son kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayacak bileşenlerden oluşuyor. Bununla beraber PC’ler aralıklarla kullanıma uygundur.

Sunucular ise daha en baştan haftalarca, hatta aylarca kesintisiz bir şekilde çalışacak tasarlanıyor ve üretiliyor. Donanım parçaları dayanıklılık anlamında çok ciddi testlerden geçiyor, bu sayede sadece aralıksız çalışma değil, verimliliklerinin de daima üst seviyede kalacağı baştan garanti ediliyor. Üzerinde kullanılan yazılımlar da sunucuların işlevlerine uygun olarak geliştiriliyor. Bu yüzden büyük işletim sisteminin daima son kullanıcı için geliştirdikleri işletim sistemlerinin yanı sıra özellikle sunucular da kullanılması için hazırladıkları özel becerilere sahip işletim sistemleri bulunuyor.

Eğer ev tipi kullanıcıysanız PC işinizi görebilir. Ama konu önemli verileri yüksek verimlilikte, erişim sınırı ve sorunu olmadan aktarmaksa, bilgisayarın bir sunucunun yerini doldurması zor.

Başa dön